Praní přírodních materiálů má svá specifika. Znáte je?

on

|

views

and

comments

Ruku na srdce, kdo z nás poctivě čte všechny štítky na oblečení? Proto jsme si pro vás připravili tipy, jak pečovat o oblečení, které je vyrobeno z přírodních materiálů jako bavlna, bambus či kašmír. Ukážeme vám, jak prát přírodní materiály, abyste předešli jejich poškození a zároveň prodloužili životnost vašeho oblečení. Poradíme vám také, jak zachovat zářivost jeho barev.

Péče při praní

Bavlna a BIO bavlna

Bavlněná vlákna jsou odolná, savá a snadno se zpracovávají.Bavlna je příjemná, snadno se nosí a neelektrizuje. Proto si v módním průmyslu snadno získala srdce všech. Často se vyrábí s různými příměsemi, které zajišťují její pružnost a pomáhají udržet tvar oblečení.

BIO bavlna se pěstuje stejně jako bavlna, jen s tím rozdílem, že při tom nedochází k použití žádných chemických prostředků. Při výběru oblečení z BIO bavlny hledejte certifikaci, která potvrdí původ materiálu. Nejznámějším certifikátem je GOTS (Global Organic Textile Standard).

Nevýhodou bavlny jako takové je, že se snadno mačká, vytvářejí se na ní „žmolky“ a častým praním může postupně ztratit barvu. Bavlna snese vysoké teploty, takže pokud máte 100% bavlněné oblečení, nemusíte se bát praní na 60 °C, nicméně pokud se jedná o bavlnu s příměsí, raději perte na 40 °C. Bavlněné oblečení můžete sušit v sušičce na příslušném programu.

Len

Len má silné, prodyšné a zejména antibakteriální vlákna. Lněné oblečení rychle schne a velmi dobře vstřebává vlhkost. Len má antistatické vlastnosti a je hypoalergenní, pokožku nedráždí a příjemně se nosí. Při nošení se však rychle pomačká. Len perte při teplotě 40 °C. Oblečení i ručníky z lnu můžete klidně žehlit, a pokud to vaše sušička nabízí, můžete je dát přesušit i do ní.

Vlna

Většina vlny pochází z opačné strany zeměkoule, a to z Nového Zélandu a z Austrálie. Považuje se za nejstarší živočišné vlákno v textilní výrobě. Vlna skvěle izoluje teplo, je prodyšná a recyklovatelná. Její dalším benefitem je to, že se nemačká. Bohužel na pokožce má ve zvyku škrábat a nedoporučuje se tak alergikům, lidem trpícím ekzémy a malým dětem. Pokud můžete, vlněné oblečení raději pouze větrejte, nicméně pokud jej přece jen chcete prát, perte ho při použití programu určeném právě vlně.

Kašmír

Kašmírová vlna se získává z kašmírských koz. Sbírá se v období jarního línání, kdy se tato zvířata přirozeně zbavují přebytečné srsti. Kašmír je lehký a příjemný materiál s vynikajícími termoregulačními vlastnostmi.

Nevýhodou materiálu je jeho vyšší cena a to, že při nesprávném praní se může oblečení srazit. Proto se doporučuje kašmír prát v ruce a nesušit v sušičce.

Hedvábí

Hedvábí patří mezi luxusní přírodní materiály, jenž vzniká z vláken kukly bource morušového. Z hedvábí se většinou vyrábějí společenské i letní šaty, halenky nebo spodní prádlo. Hedvábná látka je velmi prodyšná, výborně reguluje teplotu, je příjemná na pokožce a má samočisticí vlastnosti.

Namísto praní se hedvábí doporučuje pořádně vyvětrat na vzduchu. Pokud ho přece jen chcete vyprat, rozhodně ho perte v ruce s jemným mýdlem. Hedvábí se snadno mačká, ale není kamarád s klasickou žehličkou. Proto při žehlení zvolte napařovací žehličku.

Bambus

Vlákno z bambusu je velmi jemné a měkké, takže tkanina z něj je prodyšná. Při praní tohoto materiálu je třeba opatrnost. Oblečení a prádlo se doporučuje prát na 30–40 °C, nepoužívat aviváž, ani sušičku prádla. Kousky z tohoto materiálu je ideální nechat uschnout volně na vzduchu a slunci.

Jak zachovat zářivé barvy

Aby vaše oblečení neztratilo barvu a nevybledlo, důkladně ho před praním roztřiďte a nemíchejte tmavé kusy se světlými. Barevné oblečení perte odděleně, například oranžové, červené a růžové barvy klidně smíchejte dohromady, stejně můžete postupovat i při zelené, fialové a modré. Při praní používejte prací prostředek určený na barevné prádlo, například Persil Color Gel, který s technologií Deep Clean pronikne hluboko do vláken a odstraní i ty nejodolnější skvrny. Persil Color Gel se citlivě stará o tkaninu vašeho oblečení i při nízkých teplotách vody, rozjasní ho a předchází vyblednutí barev i po několika vypráních. Gel můžete bez obav aplikovat přímo na skvrny od rtěnky, vína nebo trávy.

Bílé oblečení vždy perte odděleně a nemíchejte ho s šedým. Pokud hledáte prací prostředek určený k praní bílého a světlého prádla, vyzkoušejte Persil Discs. Jsou to vůbec první čtyřkomorové prací disky na trhu. Každá jejich komora v sobě ukrývá jednu funkci, která pomáhá udržovat oblečení stále ve stejně dobré kondici, jako když jste ho koupili. V jedné komoře je unikátní směs enzymů, která si poradí i s těmi nejodolnějšími skvrnami a nečistotami. Druhá obsahuje účinné polymery, jež dokážou rozjasnit oblečení až o 50 %. Součástí třetí komory jsou vonné směsi, které jsou zárukou dlouhotrvající svěžesti. Poslední – čtvrtá komora – se stará o vlákna a zachovává původní stav oblečení.

TIPYnazávěr: Do praní přírodních materiálů můžete přidat trochu octa, který působí i jako změkčovadlo a odstraní nežádoucí zbytky pracího prostředku. O jeho typický zápach se nemusíte bát, zmizí během praní. Na trhu jsou však dostupné i speciální prací prostředky, které jsou vyvinuty, aby se postaraly o vlněné, jemné, černé, syntetické či sportovní oblečení. Perwollse stará o všechny druhy textilií. Hloubkově čistí, obnovuje a udržuje zářivé barvy, vyhlazuje vlákna a zabraňuje ztrátě pevnosti. Díky němu zůstane oblečení déle jako nové.

Share this
Tags

Must-read

Šperky se symbolikou knih a filmů o Harry Potterovy

Šperky s motivy knih nebo spíše filmů o Harry Potterovi lze rozdělit do dvou hlavních kategorií, a to na šperky, které jsou kopií šperků,...

Vánoce se blíží a dopisy Ježíškovi plní okenní parapety. Víte o tom, že první telefon pod stromeček může dětem přinést nejen radost?

Kromě hraček či sportovního vybavení si v dopisech řada dětí píše o nový počítač, tablet či telefon s připojením na internet. Přemýšleli jste ale nad tím,...

Správné uspořádání šatny

               Šatna je snem hodně žen, je čím dál tím oblíbenější, proto se čím dál častěji navrhuje do nových staveb. Rozhodně se šatna hodí,...
spot_img

Recent articles

More like this